• 6 770 780
  • E - R 8:30 - 17:00

STANDARDNE VS. RÄTSEPATÖÖNA VALMISTATUD TARKVARA

Standardne vs. rätsepatööna valmistatud tarkvara

Ettevõtte protsesside haldamiseks vajamineva tarkvara hankimisel oleme suure tõenäosusega olnud või jõudmas dilemma juurde, kas hankida valmis, nö standardtarkvara või tellida tarkvara rätsepatööna täpselt oma vajadustest lähtuvalt.

Väga palju sõltub ettevõtte protsesside keerukusest. Kui protsessid on lihtsad ja suuresti standardsed (sarnased, mis enamikul samas sektoris toimetavatel ettevõtetel), teeb sobiv standardtarkvara üldjuhul oma töö suhteliselt hästi ära. Natukene keerukamate protsesside puhul ei pruugu standardlahendus aga soovitud tulemust anda. Kui ka standardlahendus toimib, kasutatakse selle funktsionaalsusest tavaliselt alla 50%. See tähendab, et ülejäänud 50% funktsioonide eest oleme maksnud niisama ning need mittekasutatavad funktsioonid muudavad meie töö tihtipeale keerukamaks. Nt. tabelites on hulk väljasid ja seadistusi, mida me ei kasuta ning mis teevad üldpildi, kasutamise ja uute kasutajate koolitamise keerukaks.

Enne otsuse tegemist tasub kaalukausile panna investeeringu suurus ja sellest saadav tulu. Alati ei ole seda lihtne teha väga suure hulga erinevate nüansside ja mõjurite tõttu, kuid tasub siiski mõelda, kas nt. suuremahulisse ja kallisse majandustarkvarasse on mõistlik investeerida, kui kasutame sellest võib olla paarkümmend protsenti ning ülejäänud on koormaks kaasas nii rahaliselt kui ka kasutamise keerukuse mõttes.

Rätsepatööna valmistatud tarkvara puhul saad täpselt selle, mis sinul vaja ning seega ka maksad ainult selle eest, mida tegelikult kasutad. Lisaks toetab sinu jaoks loodud tarkvara just sinu tegevusi ja protsesse, mitte vastupidi, kus sageli tuleb kujundada oma protsessid tarkvarale vastavaks.

Valmislahendus on sageli võimalik saada käiku natukene kiirema ajakava alusel. Rätsepatööna tarkvara juurutamine võib alguses võtta natukene rohkem ettevõtte enda ajalist ressurssi, kuid lõpptulemus on pea alati parem ning alguses kulutatud aeg saab kiiresti tasutud. Ka rahaline kulu võib üllatuslikult rätsep-lahenduse puhul olla hoopis madalam.

Kokkuvõtteks, eeltoodud argumendid ei pruugi alati kõikidel juhtudel olla kehtivad. Iga ettevõtte protsessid on ainulaadsed ning otsus tuleb teha just oma ettevõtte eripärast sõltuvalt.

 

 

© 2024 Flexcom Solutions OÜ
Kasutuskogemuse parandamiseks kasutame lehel "küpsiseid".
Nõustun Keeldun